w

Jak wyjechać na wakacje bez biura podróży?

Dziecko wyskakuje z wody

Z tego artykułu dowiesz się jak samodzielnie zorganizować wakacje bez biura podróży, gdzie znaleźć tanie bilety lotnicze, zarezerwować hotel i jak na co zwracać uwagę!

Wszyscy marzymy o tym żeby upragniony urlop spędzić w najmilszy dla nas sposób. A sposoby są różne i tak jedni ludzie wolą opalać się na plaży a inni nie wysiedzą 10 minut i czują nieodpartą potrzebę poznawania nowych miejsc, ludzi czy szukania zabytków.

Dlatego też głęboko wierzę, że każdy musi znaleźć coś dla siebie. Najlepszą własną metodę spędzania urlopu i tutaj nie ma idealnych rozwiązań, które pasują każdemu.

Wakacje „szyte na miarę” pozwalają spędzić krótki czas urlopu w sposób bardziej dopasowany do naszego charakteru.

Dzisiaj chciałbym Ci opowiedzieć jak je zorganizować więc czytaj dalej 🙂

Czy wakacje na własną rękę są lepsze niż z biurem podróży?

Przez lata jeździłem z biurami podróży i nie widzę w tym nic złego.

Wyjazdy były świetne i udało mi się zawsze wybrać fajny, ciekawy hotel, w dobrej okolicy z miłymi ludźmi. Gdzieś obok tego wszystkiego czytałem w gazetach o urlopowiczach, którzy koczują gdzieś na lotnisku bo ich biuro podróży zbankrutowało, czy o skandalicznych warunkach hotelu, który w dodatku był zupełnie inny niż na zdjęciach. Mnie to jakoś ominęło.

Była natomiast inna rzecz, która spowodowała, że przestałem jeździć z biurami podróży.

Otóż wszystkie wakacje, które spędziłem z biurem podróży były w większym lub mniejszym stopniu zorganizowane. Już tłumaczę o co mi chodzi. Jeśli wykupiłem all inclusive to mogłem jeść i pić do woli to co serwował hotel. Jeśli była obiadokolacja to musiałem być o określonej porze w hotelowej restauracji. Jeśli w ramach wycieczki były jakieś wyjazdy to też była zbiórka o określonej godzinie.

Czułem się trochę jak uczeń w szkole. Nie zrozum mnie źle. Nie krytykuję takich rozwiązań.

Dla wielu ludzi są to idealnie spędzone wakacje i ja osobiście nie mam kompletnie nic przeciwko temu. Chcę powiedzieć tylko, że takie wakacje nie były dla mnie.

Dosyć szybko zauważyłem, że nie jestem sam z takim wrażeniem i tak stworzyłem ten portal. Żeby ułatwiać wybory i organizację wakacji na własną rękę.

Odpowiadając na pytanie czy wakacje na własną rękę są lepsze od wakacji z biurem podróży muszę powiedzieć z ręką na sercu, że to zależy od Ciebie i od Twoich oczekiwań. Zależy od tego czy uważasz, że warto poświęcić odrobinę wysiłku żeby samemu wszystko zaplanować czy może potrzebujesz komfortu myśli, że czuwa nad Tobą rezydent czy biuro podróży.

Musisz wybrać sam dla siebie ale jeśli jeszcze nie wiesz, co jest dla Ciebie lepsze to czytaj dalej.

Postaram się pomóc.

Czy wakacje bez biura podróży są tańsze?

To jest jedno z najczęściej zadawanych pytań.

Znów muszę odpowiedzieć, że to zależy. Jeśli podróżujesz sam to z mojego doświadczenia wynika, że taniej będzie wyjechać z biurem podróży. Jeśli jest Was dwoje i do tego macie przynajmniej jedno dziecko to wtedy bardziej opłaca się organizować wakacje na własną rękę. Powód jest prosty – koszty na osobę rozkładają się na większą ilość osób.

Pokoje hotelowe najczęściej są dwuosobowe, czyli płacisz tyle samo za jedną lub dwie osoby. Niektóre pokoje w hotelach mają rozkładaną kanapę, która może służyć jako łóżko dla dziecka zamiast dostawki. A nawet jeśli trzeba dopłacić za dostawkę to nie są to duże pieniądze.

Z mojego doświadczenia wakacje na własną rękę dla dwóch osób i jednego dziecka potrafią być dużo tańsze.

Dla przykładu w tym wpisie pokazałem przykładowy wyjazd do Santa Susanna w Hiszpanii za 1.109/osobę. Jeśli doliczymy jedno dziecko i koszt wynajęcia samochodu (188zł samochód+ 300zł paliwo) to łączny koszt wakacji wzrośnie do 3.277 PLN. To nam daje 1.092,33PLN na osobę. Dla mnie fajna cena za 4* hotel przy plaży ze śniadaniami.

Wyjątkiem od tej reguły są wyprzedaże biur podróży typu last minute, kiedy operator chce „dobić” do kompletu i ostatnie miejsca wyprzedaje po kosztach. Takie okazje to zupełnie inny temat ale wróćmy do samodzielnej organizacji wakacji.

Jak wyjechać na wakacje na własną rękę?

Kiedy planujesz wyjazd na własną rękę to musisz się liczyć z kilkoma rzeczami, o które musisz zadbać sam. Są to przede wszystkim:

  1. Transport (lot lub samochód)
  2. Nocleg
  3. Transfer / transport
  4. Ubezpieczenie
  5. Formalności (wiza, ewentualne szczepienia)

Nie ma w tym nic strasznego a 21 wiek to dobrodziejstwo cyfrowych technologii, dlatego trzeba z nich korzystać jeśli tylko są dostępne. Prawie wszystkie w/w elementy możesz załatwić bez wychodzenia z domu. Szczepienia przez internet jeszcze nikt nie wymyślił 🙂 ale wszystko przed nami. W końcu czytasz ten poradnik, który jest cyfrowym zapisem moich myśli. Cool 🙂

Jak zaplanować wyjazd samochodem?

Wyjazd samochodem na wakacje potrafi być całkiem przyjemny.

Masz okazję zwiedzić po drodze kilka miejscowości. Możesz zaplanować kilka noclegów, w różnych hotelach i tak na przykład podczas jednego wyjazdu możesz 2 noce spędzić w drodze a dopiero później tydzień przy plaży lub w górach. Nie musisz „zarzynać” siebie i rodziny 12 godzinną jazdą samochodem. Każdą podróż można podzielić na znośne odcinki ze zwiedzaniem ciekawych miejscowości.

Planując wyjazd samochodem będziesz pewnie korzystać z map Google więc planowanie trasy jest dosyć proste.

Pamiętaj tylko o dwóch najważniejszych rzeczach.

Po pierwsze o wymogach dotyczących bezpieczeństwa i wyposażenia pojazdu. Zwróć uwagę na rodzaj apteczki i jej wyposażenie. W internecie możesz znaleźć uniwersalne apteczki turystyczne, które powinny załatwić temat.

Muszę przyznać, że już długo nie wyjeżdżałem własnym samochodem za granicę ale kilka lat temu Słowaccy policjanci uwielbiali realizować swój „plan sprzedaży” wlepiając mandaty polakom za brak jakiegoś bandaża, wody utlenionej czy co tam sobie nie wymyślili. Z kolei Austriacy wymagali kiedyś kamizelek odblaskowych dla wszystkich podróżujących. Nie znam szczegółowych wymagań w tej chwili ale chcę powiedzieć żebyś to sprawdził przed wyjazdem.

Druga sprawa to winiety za przejazd autostradami. Za ich brak możesz zapłacić sporą karę więc lepiej nie ryzykować.

W PZMOT możesz sprawdzić lokalne wymagania dotyczące wyposażenia pojazdu a winiety możesz nawet kupić na ich stronie tutaj.

Jak znaleźć tanie bilety lotnicze na wakacje?

Nie ukrywam, że wakacje na własną rękę samolotem to jest moja ulubiona forma wyjazdów.

Dlaczego?

Bo o nic się nie martwię.

Statystycznie więcej ludzi ginie na drogach niż w katastrofach lotniczych więc jestem bezpieczny ale ważniejsze jest to, że po prostu uwielbiam latać. Poniżej możesz zobaczyć zdjęcie gór, które ostatnio zrobiłem w samolocie.

Takich widoków nie zobaczysz jadąc samochodem.

Widok gór z samolotu.
Źródło: Własne 🙂

Ale wracam do tematu czyli jak znaleźć tanie bilety lotnicze na wakacje?

Najlepszym rozwiązaniem jest wyszukiwarka biletów lotniczych. Masz ich do wyboru dosyć dużo ale ja korzystam z kilku. Nie korzystam z portali, które pobierają opłatę transakcyjną za sprzedaż biletów. Nie widzę powodu żeby płacić za korzystanie z ich stron.

Skyscanner

Niezła wyszukiwarka, która obsługuje też budżetowe linie jak Ryanair czy Wizzair. Skyscanner jest meta wyszukiwarką to znaczy, że nie sprzedaje biletów lotniczych. Za pośrednictwem tego portalu wyszukujesz bilet na wybrane połączenie i po kliknięciu KUP zostajesz przeniesiony do sprzedawcy biletu.

Ma opcję rezerwacji hotelu więc można upolować coś fajnego jako łączona podróż „Fly & Stay”. Obsługa portalu jest dosyć prosta i intuicyjna. Wpisujesz miejsce wylotu i lądowania, wybierasz daty i…klikasz szukaj.

Widok wyszukiwarki lotów Skyscanner używanej do planowania wakacji na własną rękę.
Źródło: Skyscanner.pl

Na kolejnej stronie zobaczysz wyniki wyszukiwania i będziesz mógł kupić bilet lotniczy. Zaletą Skyscannera jest szybkość wyszukiwania i dostęp do wielu linii lotniczych.

Poza tym ma kalendarz tanich lotów, który ułatwia wyszukiwanie dni z najtańszym biletem i alert cenowy. Podajesz im swój adres e-mail i Skyscanner przyśle Ci maila z informacją kiedy bilet jest najtańszy. Super jeśli polujesz na najtańszy bilet na konkretnej trasie.

O tym jak kupić bilet lotniczy przez internet napiszę innym razem.

Momondo

Również świetna meta wyszukiwarka biletów lotniczych. Trochę nowsza niż Skyscanner. Zapewnia równie szybkie wyszukiwanie z dostępem do rezerwacji hoteli i samochodów. Podobnie jak Skyscanner ma również opcję Multi-city, która pozwala łączyć podróż przez kilka miast. Momondo ma fajny wizualny wykres cen w poszczególnych dniach, który pokazuje się u góry ekranu. Do tego ma możliwość ustalania alertów cenowych.

Wakacje na własną rękę z wyszukiwarką Momondo
Źródło: Momondo.pl

Wakacyjny Radar

A to jest moja meta wyszukiwarka 🙂

Podobnie jak pozostałe jest połączona z bazą danych kilkuset linii lotniczych jak również agentów, u których możesz kupić bilety lotnicze. Zrobiłem jednak jedną modyfikację w porównaniu z pozostałymi a mianowicie jeśli szukasz tabeli tanich lotów z różnych lotnisk w Polsce to znajdziesz ją tylko tutaj.

Tanie loty z Polski na stronie Wakacyjny radar używany do szukania wakacji na własną rękę
Źródło: Wakacyjny Radar

W ten sposób możesz zobaczyć ile kosztują bilety lotnicze z różnych lotnisk, w różnych kierunkach.

Dlaczego w taki sposób?

Otóż szukając przez lata biletów lotniczych musiałem w kółko wpisywać w wyszukiwarce skąd/dokąd chcę lecieć.

Załóżmy, że planuję wakacje w Atenach. Mieszkam na Śląsku i najłatwiej mi lecieć z Katowic-Pyrzowic. Równocześnie całkiem niedaleko mam lotnisko w Krakowie skąd bilety do Aten potrafią być dużo tańsze. Teraz mogę to łatwo zobaczyć na jednej stronie.

Poza tym czasami po prostu nie wiem dokąd lecieć np na długi weekend i chciałem mieć tabelę cen biletów dla siebie.

No i mam 🙂

Ty też możesz z niej korzystać – jest zupełnie darmowa.

Na co zwracać uwagę kupując bilet lotniczy na wakacje?

Wybierając się na wakacje na własną rękę musisz wiedzieć na co zwracać uwagę.

Tanie linie lotnicze jak Ryanair i Wizzair czasami nieciekawie traktują swoich klientów, którzy nie są świadomi tego co kupują.

Według mnie najważniejsze dwa elementy przy zakupie tanich biletów lotniczych to bagaż i lotnisko docelowe.

Jeśli chodzi o bagaż to w podróży samolotem możesz zabrać dwa rodzaje. Bagaż podręczny (wchodzisz z nim na pokład) oraz bagaż rejestrowany (nadajesz go np. przy odbiorze karty pokładowej).

Bagaż w Ryanair


Wg tych linii lotniczych możesz zabrać ze sobą na pokład wyłącznie „małą torebkę”, którą jest wg Ryanair:


Wszyscy pasażerowie mają prawo zabrać ze sobą 1 małą osobistą torbę, która musi zmieścić się pod siedzeniem przed Tobą (40 cm x 20 cm x 25 cm)

Bagaż w Wizzair


Wg tych linii lotniczych możesz zabrać ze sobą na pokład wyłącznie „bagaż podręczny” którym jest wg Wizzair :


Od 1 listopada 2018 r. wszyscy pasażerowie będą mogli zabrać ze sobą na pokład jedną bezpłatną sztukę bagażu podręcznego o maksymalnych wymiarach 40 x 30 x 20 cm, którą należy umieścić pod fotelem przed sobą

Obydwa cytaty możesz kliknąć. Otworzy się wtedy strona linii lotniczych z aktualnymi warunkami dla bagażu (mogły się zmienić od czasu publikacji tego artykułu).

W innych liniach lotniczych sytuacja jest lepsza ale zawsze sprawdzaj warunki przed zakupem biletu lotniczego.

Pisząc wcześniej, że niektóre linie lotnicze „nieładnie” traktują swoich klientów mam na myśli praktykę dopłaty za bagaż na lotnisku czyli wtedy, kiedy już nie masz wyjścia. Pamiętaj też, że damska torebka lub pokrowiec na aparat to pojedynczy bagaż i może zostać potraktowany jako bagaż podręczny. Jeśli będziesz mieć z sobą (poza torebką czy aparatem) również walizkę, która spełnia kryteria wymiarów i wagi to i tak zmuszą Cię żebyś za nią dopłacił na lotnisku.

Jeśli pomyślisz, że „jakoś to będzie” to może Cię zdziwić pani na lotnisku, która przy boardingu (wejściu na pokład samolotu) ustawia wagę z szablonem wymiarów 🙂 Jeśll torba się mieści i nie jest zbyt ciężka to Cię wpuści do samolotu – jeśli nie to dopłacasz. Zresztą nie tylko tanie linie lotnicze sprawdzają w ten sposób bagaże. Lot też mnie czasem sprawdzał na krajowym locie z Katowic do Warszawy (do dzisiaj nie wiem dlaczego to robili na tak krótkiej trasie ale się zdarzyło…).


Porada: Zwracaj uwagę na opłatę dodatkową za bagaż rejestrowany, ponieważ potrafi być droższa niż sam bilet.

Jeśli planujesz dłuższe wakacje to rozważ kuriera (np DHL lub innego).

Może się to wydawać dziwne na pierwszy rzut oka ale pomyśl tak: pakujesz torbę podróżną z ubraniami (nic wartościowego), zabezpieczasz ją folią bąbelkową (lub kup stalową torbę) i wysyłasz kurierem sam do siebie tzn. z adresu domowego do hotelu, w którym planujesz pierwszy nocleg. Torbę dostarcza kurier w ciągu kilku dni a Ty przecież masz torbę podręczną z ubraniami na kilka dni.

Jeśli taki pomysł Ci nie odpowiada to sprawdź czy w kraju docelowym nie ma pralni z suszarnią. Dla przykładu w Atenach możesz znaleźć pralnię tutaj.

Twój hotel może również oferować takie usługi. Jeśli planujesz pranie na miejscu po prostu bierzesz mniej ubrań z sobą – nie trzeba tyle nosić i czekać na odbiór bagażu na lotnisku. Oczywiście będzie Ci to potrzebne tylko jeśli planujesz dłuższe wakacje 🙂

Na tydzień powinieneś zmieścić się w bagażu podręcznym.


Lotnisko docelowe bywa czasem „tricky” jeśli nie masz doświadczenia w samodzielnym podróżowaniu.

Posłużę się tu mapą Google, która dobrze pokazuje w czym jest rzecz.

Załóżmy, że chcesz zwiedzić Paryż. Jeśli wybierzesz tani lot do Paryża liniami lotniczymi Ryanair to dolecisz do Portu lotniczego Beauvais-Tillé, który jest oddalony od Centrum Paryża o godzinę jazdy pociągiem.

Poniżej znajdziesz mapkę Google z tą trasą.

Generalnie nie ma w tym nic złego, ponieważ mniejsze lotniska mają tańsze opłaty lotniskowe dzięki czemu my, możemy podróżować taniej.

Musisz tylko pamiętać żeby sprawdzić gdzie lądują samoloty tanich linii lotniczych. Możesz to zrobić w każdej wyszukiwarce lotów.

Dla przykładu zamieszczam zrzut z mojej wyszukiwarki. Możesz zobaczyć na nim, że lot odbywa się na trasie WMI – BVA:

Wakacje na własną rękę w Paryżu - tani lot w wyszukiwarce Wakacyjny Radar
Źródło: Wakacyjny Radar

Jeśli nie spotkałeś się wcześniej z takimi oznaczeniami to już tłumaczę, że są to kody lotnisk IATA -skrót od: ang. International Air Transport Association (Zrzeszenie Międzynarodowego Transportu Lotniczego). Ten trzyliterowy skrót pozwoli Ci łatwo zidentyfikować lotnisko, na które polecisz wybranym lotem. W podanym przykładzie WMI oznacza Port Lotniczy Warszawa-Modlin a BVA to Port Lotniczy Beauvais-Tillé.

Osobiście zawsze wybieram loty za pomocą wyszukiwarki. Próbowałem kiedyś korzystać ze strony Ryanair ale wkurza mnie to, że właśnie nie widzę dokąd leci ten tani lot. Pisze tylko Paryż a nie, które lotnisko. Poza tym są tam tylko loty Ryanair a one nie zawsze są najtańsze.

Ale auto i samolot to nie wszystkie formy transportu na wakacje…

Jak znaleźć pociąg lub autokar na wakacje?

To jest metoda dotarcia do celu, której sam nigdy nie miałem okazji testować. Postanowiłem jednak dodać ją do tego artykułu, ponieważ wciąż wielu ludzi wybiera podróż autokarem lub pociągiem zamiast samolotem.

Wybierając się w podróż pociągiem czy autokarem na pewno warto skorzystać z wyszukiwarek. Pokażę Ci dwie najbardziej znane.

Omio

Omio do niedawna nazywało się GoEuro i jest kolejną wyszukiwarką połączeń lotniczych ale również kolejowych i autobusowych.

Celowo umieściłem ją w części poświęconej autobusom i pociągom, ponieważ tak naprawdę z tego się wywodzi. Sama wyszukiwarka jest hybrydą meta wyszukiwarki i agenta linii lotniczych, u którego możesz kupić bilety lotnicze.

Podobnie jak w przypadku wyszukiwarek lotów wpisujesz miasto, z którego wyjeżdżasz i miasto docelowe, ustalasz datę a portal przeszukuje bazę danych połączeń kolejowych i autobusowych.

Omio jest również powiązane z bazą Flixbus.

Flixbus

Flixbus to prosty w obsłudze portal, na którym możesz kupić tanie bilety autokarowe. Obsługa jest taka sama jak pozostałych wyszukiwarek.

Flixbus połączył się z PolskiBus i teraz możesz wyszukiwać tanie połączenia korzystając z jednej wyszukiwarki na ich stronie . Patrząc na ceny niektórych biletów autokarowych rzeczywiście można się skusić na tą formę transportu.

Mają sporo różnych promocji i ciekawie wygląda pomysł podróży autokarem w nocy. Żeby tylko te fotele były wygodniejsze…

Jak znaleźć dobry hotel na wakacje?

To jest kolejne wyzwanie przed, którym stoisz organizując wakacje na własną rękę.

Oferta hoteli jest ogromna i każdy zachwala swój produkt ale nie każdy jest dobry dla Ciebie. Tutaj znów musisz mieć jasno określone preferencje. Niektórzy lubią hotele tuż przy plaży a inni nie potrzebują dostępu do morza na wakacjach.

Bez względu na to co wolisz na pewno warto skorzystać z wyszukiwarek internetowych ale nie tylko. Zobacz co mam do zaproponowania ale pamiętaj, że to tylko wierzchołek góry lodowej i wyszukiwarek internetowych jest zbyt wiele żeby je opisać w jednym krótkim artykule.

Booking.com

Firma powstała w 1997 roku jako startup, który miał ułatwiać ludziom odkrywanie świata. Bardzo szybko rozrosła się do ogromnych rozmiarów. Dzisiaj pracuje w niej około 17 tysięcy pracowników w 70 krajach.

Co jest ważne dla Ciebie i mnie czuli użytkowników portalu to fakt, że Booking.com jedynie wyświetla oferty hoteli i to zupełnie za darmo dla użytkowników. Rezerwacji dokonujesz w hotelu, który wybrałeś a nie w Booking.com więc zwróć uwagę kto jest stroną umowy.

Niektóre rezerwacje wymagają podania numeru karty kredytowej.

Dosyć często można w tym portalu znaleźć fajne ceny i obniżki. Niestety ma to swoją cenę i równie często wymagana jest zapłata z góry.

Warto się zarejestrować w Booking.com, ponieważ po kilku pierwszych zrealizowanych rezerwacjach zaczniesz otrzymywać kupony rabatowe. Oczywiście każdy kupon obwarowany jest kilkoma wymaganiami żeby otrzymać rabat ale generalnie się przydają i pozwalają zaoszczędzić trochę pieniędzy. W sumie to nigdy jakoś nie wykorzystałem całego kuponu… Czasem wrażenie, że to jest specjalnie tak zorganizowane żeby klient pozostał „trochę głodny” i kolejnym razem spróbował wykorzystać cały kupon czyli wybrł droższy nocleg… Pomijając chwyty marketingowe jedno pozostaje niepodważalne – portal Booking.com rządzi dla mnie jeśli chodzi o podróże po Europie.

Na podróż do Azji wybrałbym Agodę.

Agoda.com

Agoda to azjatycka wyszukiwarka, która została kilka lat temu kupiona przez Expedia Group. To właśnie do Expedii należy kilkadziesiąt najbardziej znanych marek jak Hotels.com, Trivago itd.

Sama wyszukiwarka jest bardzo ciekawa, szczególnie jeśli szukasz hoteli na Bali czy Phuket.

Spora baza danych, szybkie wyszukiwanie i ciekawa opcja sekretnej oferty 🙂 powowdują, że jest to mój ulubiony portal do wyszukiwania hoteli w Azji.

Jeśli chodzi o sekretną ofertę to mają ciekawy pomysł, którego nie widziałem w innych portalach. Wchodzisz na stronę tej wyszukiwarki, wyszukujesz nocleg w danym mieście i klikasz przycisk „Sekretne oferty”. Zobaczysz wtedy listę 4 i 5 gwiazdkowych hoteli w mieście, w którym szukałeś ale nie zobaczysz nazwy tego hotelu.

Nazwa hotelu pozostaje ukryta aż zrobisz rezerwację, która najczęściej wymaga przedpłaty. Możesz natomiast zobaczyć, w której dzielnicy mieści się hotel „niespodzianka”. Pomysł na pewno ciekawy i z jednej strony człowiek ma obawy przed taką rezerwacją ale z drugiej przecież standard 4 i 5 * powinien spełnić oczekiwania bardziej wymagających podróżnych.

TripAdvisor

To jest chyba największy portal, na którym goście hoteli mogą samodzielnie wystawiać opinie na temat pobytu.

Świetne miejsce do sprawdzania jakości, którą oferuje hotel. Opinie gości nie są moderowane (przynajmniej moje nigdy nie były) co sprawia, że są autentyczne. P

onadto znajdziesz tu również bazę informacji na temat ciekawych miejsc do odwiedzenia, muzeów i właściwie wszystkiego co jest związane z podróżami. Trochę przypomina to wielkie, lepiej zorganizowane forum. TripAdvisor ma też swoją meta wyszukiwarkę hoteli ale jest połączona z Hotels.com i Booking.com więc właściwie jej nie używam, ponieważ mam dostęp bezpośredni

Hotelopia

Hotelopia jest trochę bardziej nietypowa niż poprzednie, ponieważ nie ma aż tak rozbudowanej bazy hotelowej. Można tu natomiast znaleźć sporo ciekawych cen w Wyspach Kanaryjskich czy w Havanie. Warto zerknąć planując wyjazd chociażby ze względu na atrakcyjność cen.

Lopesan

Lopesan nie jest metawyszukiwarką. W przeciwieństwie do poprzedników są właścicielem hoteli, które oferują więc model sprzedaży się zmienia. Ciekawe, ładne hotele również na Wyspach Kanaryjskich w cenie 66EUR/noc (nad Polskim morzem bywa dużo drożej…). Warto sprawdzić planując wakacje na własną rękę.

AirBnB.com

Jeśli nie miałeś okazji poznać to szybko wyjaśnię, że jest to portal za pośrednictwem, którego możesz wynająć dom lub mieszkanie od zwykłych obywateli z całego świata. Rezerwujesz za pomocą portalu i płacisz właścicielowi już na miejscu.

AirBnB ma ogromną bazę noclegów i czasem można znaleźć coś ciekawego i dużo tańszego niż hotele czy hostele więc na pewno warto tu zerknąć planując wakacje.

Trzeba natomiast uważać i radziłbym korzystać wyłącznie ze sprawdzonych noclegów – pamiętaj, że portal nie ponosi żadnej odpowiedzialności za zgodność zdjęć czy opisu z rzeczywistością.

Wakacyjny Radar

To jest moja meta wyszukiwarka.

Ma dostęp do baz danych Agoda, Booking.com, trivago, zenhotels i kilkunastu innych. Jak każda meta wyszukiwarka wyświetla tylko wyniki a rezerwacji dokonujesz w innym portalu. Fajne jest to, że w jednym miejscu masz porównanie cen hoteli z kilkunastu innych wyszukiwarek. Nie będę kontynuował opisu, ponieważ nie temu służy ten wpis. Ma Ci pomóc w organizacji wakacji na własną rękę a nie reklamować moją wyszukiwarkę 🙂

To tyle jeśli chodzi o wyszukiwanie hoteli ale to jeszcze nie koniec mojego poradnika 🙂

Na co zwracać uwagę przy wyborze hotelu na wakacje?

Tematów i rzeczy jest wiele ale ja wybrałem kilka najważniejszych, które mają Ci pomóc zorientować się w wyborze.

  1. Czy śniadanie jest w cenie noclegu? Czasami za śniadanie trzeba dopłacić kilkadziesiąt (czasem kilkset) złotych dziennie więc pamiętaj żeby sprawdzić przed zakupem.
  2. Ilość gwiazdek. To był zawsze problem z wakacjami z biur podróży tzn. ich gwiazdki miały się nijak do właściwych gwiazdek, które przyznawane są w wyniku obowiązującego prawa. Niemniej jednak podczas moich podróży nie wybieram nic poniżej trzech gwiazdek i zdarzyło mi się kilka razy trafić w Polsce do hotelu przez, który przeleciało „stado pędzących byków”. Często podróżuję służbowo więc mi to nie przeszkadzało ale z rodziną bym w takim miejscu nie został. Za granicą jeszcze nigdy się nie rozczarowałem a najczęściej korzystam z Booking.com przez moją wyszukiwarkę lub aplikację w telefonie.
  3. Czy jest transfer z lotniska? Chodzi mi o Shuttlebus lub inny, który hotel oferuje podróżnym. Czasem za busy trzeba dodatkowo płacić ale takie informacje znajdziesz na stronie hotelu lub portalu (w Booking.com jest np nad zdjęciem hotelu)

Jak zorganizować transfer z lotniska do hotelu?

O to najczęściej martwią się osoby, które dotychczas podróżowały z biurami ale nie ma zmartwień – to też da się ogarnąć.

Transfer z lotniska Shuttlebus

Najwygodniejsze, najtańsze a nawet darmowe rozwiązanie, które pozwala się dostać z lotniska do hotelu. Bardzo wiele hoteli ma swoje własne, małe busy, które kursują nieustannie pomiędzy lotniskiem a hotelem. Mają ustalone godziny odjazdów i po wyjściu z terminala na lotnisku wystarczy odnaleźć właściwe miejsce, z którego odjeżdżają wszystkie „Shuttlebus-y”. Na stronie hotelu znajdziecie informacje o ich dostępności.

Transfer z lotniska Taxi

Tu zaczynają się koszty dodatkowe w stosunku do biura podróży ale nie ma co panikować. Cenę taksówek można sprawdzić przez internet a w niektórych wyszukiwarkach jak Kiwi.com można również zamówić taksówkę, która będzie na Ciebie czekać przy wyjściu z terminala. Korzystałem wiele razy – sprawdza się bez zarzutu chociaż nie jest to najtańsze rozwiązanie.

Wynajęcie samochodu

Wynajęcie samochodu jest łatwiejsze niż myślisz. Do Twojej dyspozycji masz kilkanaście biur, które wynajmują samochody bezpośrednio na lotnisku. Należą do nich AVIS, Rent a Car, Budget i wiele, wiele innych.

Najwygodniej jest jednak sprawdzić cenę wynajęci samochody przed wylotem. Możesz skorzystać z wyszukiwarki EconomyBookings, która sprawdza ceny we kilkudziesięciu wypożyczalniach samochodów. Możesz wynająć samochód on-line i na miejscu odebrać tylko kluczyki i podpisać niezbędne dokumenty.

Pamiętaj żeby odebrać odpowiedni wariant ubezpieczenia i dostosuj go do miejsca, do którego się wybierasz. Grecy jeżdżą jak wariaci ale wcale nie lepiej jest w Paryżu czy Rumunii.

Wynajęty samochód domyślnie zwracasz w tym samym miejscu, w którym go odebrałeś z pełnym bakiem. Możesz oddać auto w innym miejscu ale z reguły musisz to miejsce wybrać przy podpisywaniu umowy wynajmu. No i oczywiście odbierasz i oddajesz auto z pełnym bakiem.

Na co zwracać uwagę organizując wakacje na własną rękę do…?

Poza wyborem miejsca wypoczynku i standardu, który nas zadowala musisz koniecznie zadbać o sprawy techniczne związane z organizacją wakacji na własną rękę.

  1. Sprawdź stronę MSZ. Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP służy pomocą 🙂 Na ich stronach znajdziesz informacje czy potrzebujesz paszport, wizę oraz ostrzeżenia i wymagane szczepienia. Zawsze sprawdzaj aktualne informacje, ponieważ czasem możesz zobaczyć suuuper promocję w biurze podróży np. do Tajlandii tyle, że właśnie wybuchł tam wulkan i wszyscy stamtąd uciekają 🙂 Dodatkowo możesz założyć konto na ich stronie w systemie Odyseusz. Będziesz dostawać informacje z aktualnych placówek konsularnych i jeśli coś się wydarzy to będą wiedzieć gdzie Cię szukać. Sam zdecyduj czy warto.
  2. Załóż sobie kartę EKUZ. Europejska Karta Ubezpieczenia zdrowotnego uprawnia Cię do świadczeń zdrowotnych poza granicami RP. Jeśli rozboli Cię ząb albo złapiesz jakąś grypę to będziesz leczony na koszt naszego NFZ. Wprawdzie są pewne ograniczenia ale co do zasady jeśli zachorujesz to będziesz mógł się leczyć na miejscu bez opłat. Wniosek o kartę EKUZ możesz złożyć przez internet korzystając z profilu zaufanego i następnie NFZ przyśle Ci kartę pocztą. Wniosek możesz złożyć tutaj. Wydanie karty jest bezpłatne dla osób zarejestrowanych w NFZ (pracujących). Karta jest ważna rok od wydania.
  3. Ubezpieczenie podróżne. Ten artykuł nie jest reklamą ubezpieczalni więc żadnej nie polecam ale warto skorzystać z ubezpieczenia podróżnego. Jeśli masz kartę kredytową to sprawdź czy przypadkiem nie masz w pakiecie ubezpieczenia podróżnego. Ja mam w w moim banku ubezpieczenie podróżne bez opłat jeśli kupię bilet lotniczy albo paliwo, płacąc moją kartą kredytową. Korzystałem raz i dostałem parę groszy za … nie powiem za co bo nie chcę reklamować banku ale opłaca się je mieć.

Gdzie wyjechać na wakacje na własną rękę?

Tutaj pozostawiam Cię z własną wyobraźnią.

Możesz jechać dosłownie wszędzie gdzie tylko sobie zamarzysz (pod warunkiem, że dostaniesz wizę 🙂

Myślę, że dostarczyłem Ci niezbędnych informacji żeby zdecydować samemu dokąd chcesz jechać. Jeśli masz jakieś uwagi do tego artykułu to pisz w komentarzach. Może coś pominąłem co warto byłoby opisać?


Gotowe propozycje wakacji na własną rękę:

Więcej pomysłów na podróże znajdziesz tutaj.

Polub nas na Facebook

Jeśli podobał Ci się ten wpis i chcesz wiedzieć więcej kliknij na przycisk poniżej!

Napisane przez Michał

Kocham podróże i poznawanie ludzi z całego świata. Mam przyjaciół w odległych miejscach świata i zwiedziłem dosyć spory kawałek naszej planety.

Piękna plaża i błękitna woda

Wakacje na własną rękę w Lamezia Terme, Włochy za 1.876 PLN/os

Rzym, Włochy

Rzym, Włochy w czerwcu za 1.393 PLN/os (lot+9 nocy)